Jabber - server pro on-line komunikaci

Je zdarma, bez reklam, zcela funkční a v neustálém vývoji.

Jabber je otevřený protokol pro online komunikaci mezi uživateli. Jabber je zdarma, bez reklam, zcela funkční a v neustálém vývoji. Umožňuje posílat krátké zprávy mezi dvěma uživateli (privátní rozhovor) nebo vést konferenci pro více lidí.

Výhody

Tady jsou některé z nejvýznamnejších přínosů Jabbru.

Otevřený protokol. 
Jabber je otevřený protokol pro online komunikaci. Můžete si proto vybrat z velké řady různých programů, se kterými budete Jabber používat. Klientské programy existují pro všechny platformy – Windows, Linux, Mac OS, chytré telefony a další.

Bezpečnost. 
Svou komunikaci můžete ochránit za pomoci silného šifrování. Budete mít jistotu, že vaši korespondenci nepřečte nikdo cizí.

Přenos souborů.
Jabber neumožňuje jen přenášení textových zpráv, ale také bezproblémový přenos souborů.

Konference.
Nemusíte komunikovat jen s jedním známým, ale díky podpoře konferencí můžete vytvořit vlastní soukromou nebo veřejnou „místnost”, kde můžete v klidu debatovat s několika účastníky zároveň. Vlastní konferenci má i Root.cz

Off-line komunikace.
Pokud odešlete zprávu známému, který je právě odpojen, zpráva se uloží na server a známý ji obdrží okmažitě po připojení. Odesílatel správy proto nemusí být on-line, jako v případe Skypeu. Vaše komunikace bude efektivnejší a pružnější.

Centrální adresář. 
Pokud zveřejníte svoji vizitku v centrálním adresáři, ostatní vás snadno naléznou.

Jak službu používat

Zvolte si klienta
Na rozdíl od proprietárních sítí si můžete v síti Jabber vybrat z velké nabídky klientů přesně podle své potřeby. Jabber klientů existuje celá řada prakticky pro každý moderní operační systém, v různých podobách – včetně mobilních zařízení – s různými rozhraními poskytujícími různé funkce. V Kamadu jsme vytipovali několik klientů, které by se vám mohli líbit.

Zvolte si své Jabber ID
Vaše Jabber ID připomíná tvarem e-mailu. Na serveru Kamadu bude ve tvaru login@jabber.kamadu.cz.

Sami si určete, s kým se chcete bavit
Každý, kdo se s vámi chce bavit vás musí požádat o svolení, čili autorizaci. Autorizaci můžete svým kontaktům přidávat a odebírat libovolně podle potřeby. Každému kontaktu můžete s využitím seznamu práv nastavit, zda vám může psát, sledovat váš status a podobně.

Zvolte si míru bezpečnosti a ochrany soukromí
K Jabber serveru se můžete, ale nemusíte připojovat prostřednictvím šifrovaného připojení. Pokud požadujete naprostou bezpečnost, můžete použít šifrování zpráv standardem OpenPGP. Sami si zvolte, zda o sobě zveřejníte ostatním uživatelům nějaké informace ve své elektronické vizitce.

Klienti

Linux

Kopete
Výchozí IM klient pro KDE.

Empathy
Výchozí klient pro Ubuntu.

Windows

Digsby
Podporuje protokoly: Jabber, ICQ, AIM, Yahoo!, Google Talk a Facebook
Abyste mohli Digsby používat, musíte si nejprve pomocí jednoduché registrace vytvořit účet.

Gajim
Podporuje pouze Jabber.

Pidgin
Podporuje protokoly: Jabber, AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MXit, MySpaceIM, SILC,SIMPLE, Sametime, Yahoo!, Zephyr

Android

Xabber
Open source klient s přehledným a jednoduchým ovládáním. Osobně jej v Kamadu používáme a doporučujeme.

Jabber server jabber.kamadu.cz

Server provozujeme zdarma pro nekomerční použití.

Pro firmy a komerční využití nabízíme hosting, instalaci a provozování privátního serveru s individuálními službami a aplikacemi.